Každý z vás se setkal s pojmem „tejpování“, ale mnoho z vás vůbec nemá tušení k čemu je používání tejpovacích pásek dobré. Nehledě na to, jak se vůbec takové pásky lepí nebo kdo to dělá?
Od dob, kdy se tejpy začaly používat je už mnohé úplně jinak, tak se pojďme podívat na to, co je dobré o tejpování vědět.
Co je to tejpovací páska?
Jedná se o jemnou, prodyšnou a pružnou, většinou bavlněnou látku. Lepidlo, které je na spodní straně pásky je lékařsky schváleno a je odolné proti vodě a potu.
Dnes je na trhu více než 50 druhů tejpovacích pásek.
Tejpovací pásku můžeme na těle nechat přibližně tři až čtyři dny. Pozitivní výsledky tejpování bychom měli pocítit během 24 hodin.
Jak funguje tejpovací páska?
Při správné aplikaci tejpu dochází k zvrásnění kůže, které napomáhá k lepšímu proudění krve a lymfatických tekutin. Což umožňuje lepší hojení svalů od zánětů, bez nutnosti použití léků.
Při aplikaci záleží na napnutí tejpu, podle toho se určuje i jeho pozdější účinek. Může například zpevnit, aktivovat nebo uklidnit sval.
Pro koho jsou tejpy vhodné?
Tejpování je vhodné při jakémkoliv poranění měkké tkáně nebo bolesti.
Proto je vhodné pro:
- lidi vykonávající profese, při kterých mají těžkou fyzickou zátěž nebo dělají opakující se pohyby.
- ty, kteří pracují dlouho dobu v sedě. Například u počítače nebo v kanceláři.
- sportovce a další fyzicky aktivní lidi.
- lidi, kteří mají problém se správným držením těla.
- pro ty, kteří měli nějaký úraz nebo trpí onemocněním kloubů, šlach a svalů.
Proč tejpovat?
Pojďme se podívat na to nejdůležitější a to důvody, proč provádět tejpování:
- Snižuje bolest
Při mírném použití tlaku pomáhá tejp narušit a rozptýlit bolest. - Zvýšení průtoku krve a lymfatických tekutin
To napomáhá lepšímu odvodu zánětlivých a dráždivých látek. Tím sval rychleji a snadněji regeneruje. - Zlepšuje sportovní výkon
Působí jako podpora pro nestabilní klouby a mírným tlakem napomáhá k lepšímu výkonu svalů. - Hojení jizev
Je vědecky dokázáno, že použití tejpů zlepšuje hojení jizev. Samozřejmě musíme brát v potaz to, že se nedoporučuje tejpy používat na otevřené rány. Proto pokud budete chtít tejpy využívat za tímto účelem, poraďte se nejprve se svým lékařem.
Jak tejpovat?
Tím nejlepším způsobem, jak aplikovat tejpovací pásku, je návštěva fyzioterapeuta, který je na tejpování vyškolený. Případně se od něj alespoň naučit, jak správně tejpovat problémovou část těla.
Druhou možností, jak aplikovat tejp, je pomocí instruktážních videí na internetu. Těchto videí je na internetu nepřeberné množství. Myslet musíte na to, že vám to nezaručuje, že ten tejp aplikujete vážně správně.
Jak vybrat tejpovací pásku?
Pokud nemáte možnost poradit se s fyzioterapeutem, vybírejte podle vašich požadavků. Druhů tejpů je obrovské množství a určitě každý najde přesně to, co potřebuje.
V první řadě záleží na pružnosti tejpů, protože se dají sehnat i nepružné tejpy. Všechny tejpy by měli být vodě odolné, takže se nemusíte bát, že se vám po prvním sprchování odlepí. Vybírat tejpovací pásky můžete i podle materiálu, zátěže a přilnavosti.
Kde a kdy netejpovat?
Na závěr se pojďme podívat, v jakých případech se naopak tejpování nedoporučuje.
- Otevřené rány
- Hluboká žilní trombóza
- Aktivní rakovina
- Odstranění lymfatických uzlin
- Cukrovka
- Alergie
- Křehká kůže
Vše je samozřejmě důležité konzultovat se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.