Jak ušetřit při nákupu notebooku pro studenta

Bez notebooku se dnes neobejde mnoho profesí, velmi užitečným pomocníkem jsou však i při studiu. Jak by měl vypadat ideální notebook pro studenta a jak si počínat, když za něj nechcete nebo nemůžete utratit příliš peněz?

Výkon

Prvním rozhodujícím parametrem je výkon. Ten se odvíjí od toho, k čemu notebook bude žák či student potřebovat.

U mladších ročníků lze předpokládat touhu po hraní her. To zároveň predikuje nutnost pořídit adekvátní hardware. Ve stejné situaci se ocitnou i studenti technických či grafických oborů, na které čeká 3D modelování v AutoCAD, úprava grafiky a podobně.

Tyto notebooky bývají osazeny vysoce výkonnými procesory od verze Intel Core i7, případně Ryzen 7 a výše. Výkonný notebook potřebuje i dostatek RAM (nejméně 16 GB) a rychlý SSD.

Pokud naopak předpokládáte, že váš potomek si na notebooku napíše maximálně zápisky z přednášek a večer bude klábosit s kamarády na sociálních sítích, příliš výkonný notebook mu pořizovat určitě nemusíte.

herní notebook

Mobilita

Mobilita úzce souvisí s předchozím bodem. Herní notebooky obvykle bývají většinou patnáctipalcové, některé nabídnou až 17 palců. Takové zařízení se nehodí pro časté přenášení, rozhodně ho student jen tak snadno nesbalí do batohu. Počítá se s tím, že tyto laptopy zůstanou na stole.

Jestliže váš student počítá s častým cestováním na kolej a zpět domů, víc se mu bude hodit notebook kompaktních rozměrů. Jde o modely s úhlopříčkou 13,3 nebo 14 palce.

Čtrnáctipalcové notebooky lze považovat za kompromis i na každodenní práci, pokud však pořídíte menší zařízení, určitě budete potřebovat externí monitor. Ten se bude hodit i u notebooku pro školáka na hraní her.

S mobilitou souvisí výdrž baterie. Bude-li notebook většinu času ležet doma na stole, zřejmě nebudete její kapacitu vůbec muset řešit.

Opět hlavně vysokoškoláci ocení, že nebudou muset po každé přednášce hledat zásuvku pro nabití notebooku. Standardem je kapacita baterie kolem 30-40 Wh. Výkonné notebooky nabídnou až 70 kW. V praxi to znamená cca 6 až 8 hodin provozu.

Cena

K ceně studentského notebooku budou mít co říci především rodiče. Cílem je obvykle pochopitelně maximálně ušetřit. Zejména pokud netrváte na nejnovějším supervýkonném modelu, sáhněte po některém zařízení z kategorie repasovaných notebooků např. na Eurotech.cz.

Jde o použité stroje pocházející většinou z předváděcích akcí, ukončených leasingů, případně vrácených v zákonné lhůtě.

Notebooky jsou plně funkční, patrné je na nich nejvýše kosmetické opotřebení. Před dalším prodejem se navíc každý laptop pečlivě servisuje a čistí. Případné vadné komponenty se vymění, závady by se tedy neměly projevit žádné. Spotřebitel je navíc chráněn zákonnou záruční lhůtou v délce 12 měsíců.

Ceny těchto zařízení jsou citelně nižší než u nových modelů, řádově až o několik desítek procent. Jde proto o ideální variantu, pokud hledáte levný notebook pro studenta.