V Česku je možné uplatnit i vzdělání získané v zahraničí. Podmínkou je tzv. nostrifikace diplomu. O co se jedná a co takový úkon obnáší?
Co je nostrifikace diplomu
V Česku pracuje řada cizinců, mnozí z nich i na vysoce kvalifikovaných pozicích vyžadujících vysokoškolské vzdělání. Suverénně nejvíc je v Česku lidí pocházejících ze Slovenska a z Ukrajiny. Početné menšiny v Česku zastupují i Vietnamci a Rusové.
Motivace těchto lidí je povětšinou ekonomická, tj. přicházejí hlavně za prací. A právě vzdělání je cestou za lepšími pracovními příležitostmi. Doložit jej dokladem o absolvování zahraniční univerzity však nestačí.
Podmínkou pro uznání dosaženého vzdělání u nás je tzv. nostrifikace neboli uznání vzdělání. Tu v Česku provádějí veřejné vysoké školy. Soukromé školy tuto možnost nemají. Pokud se jedná o vysoké školy z oblasti vojenství, uznávání vzdělání spadá do gesce ministerstev vnitra a obrany.
Pozor, ne vždy je uznání zahraničního vzdělávání nutnou podmínkou. Na základě Dohody o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání vydávaných v České republice a ve Slovenské republice tak konkrétně již zmiňovaní občané Slovenska tento úřední úkon podstupovat nemusejí.
Ekvivalentní dohody má Česko i s Maďarskem, Slovinskem a Polskem. Nostrifikace diplomu z Ukrajiny a dalších zemí naproti tomu nutná stále je.
Co je k nostrifikaci diplomu ze zahraničí potřeba
Základní podmínkou, kterou by měl naplnit žadatel o nostrifikaci, je především nalezení školy, která v Česku poskytuje obdobný studijní program, který dotyčný absolvoval na zahraniční VŠ.
K nostrifikaci je nutné doložit
- vlastní žádost
- úředně ověřenou kopii (případně originál) diplomu nebo obdobného dokladu o ukončení studia
- dodatek k diplomu (originál nebo úředně ověřená kopie)
- překlady dokumentů do českého jazyka vyhotovené soudním tlumočníkem (na vyžádání)
Žádost je zpoplatněna poplatkem ve výši 3 000 Kč.
Rozhodnutí o nostrifikaci
Vysoká škola následně do 30 dnů vydává rozhodnutí o nostrifikaci. Ve složitějších případech může být lhůta prodloužena až o dalších 30 dnů.
Během této doby dojde k porovnání obou studijních programů v tuzemsku i v zahraničí. To obnáší posouzení jednotlivých předmětů, případně i jejich hodinové dotace a počtu získaných kreditů.
V případě uznání samotného vzdělání se žadateli zároveň přiznává právo užívat i příslušný akademický titul.
Co dělat v případě, že nostrifikace nebyla uznána
Pokud žádosti vyhověno nebylo, může se žadatel ve lhůtě do 15 dnů odvolat. Odvolání se podává k příslušné vysoké škole. Ta může své rozhodnutí přehodnotit, nicméně častěji vše postupuje ministerstvu školství.
U vysokoškolského studia se však, pozor, nepředepisují nostrifikační zkoušky, které na nižším stupni umožňují „dorovnat“ vzdělání shodující se pouze částečně.
S celým procesem nostrifikace vzdělání vám rádi pomohou v agentuře IRS Czech, která se specializuje i na tuto oblast.