Je to investice na několik let dopředu, proto se vyplatí se zorientovat alespoň v základních pojmech, které jsou při výběru televize klíčové. Mezi ty nejhlavnější patří samozřejmě velikost a způsob televizního signálu, dále také samotný vzhled či doprovodně funkce pro náročnější zákazníky. Jaké jsou tedy možnosti?
1. Velikost obrazovky
Co asi nejvíc ovlivní výběr velikosti je samozřejmě místo, kam má televize být umístěna a vzdálenost, ze které bude sledována. Velikost se udává v úhlopříčce v rozmezí od 16“ (40 cm) do 88“ (224 cm), přičemž do obývacího pokoje je vhodné zvolit větší televizi, do menších prostor jako je kuchyně, pokoje určené ke spánku a další menší prostory, je zase lepší zvolit televizi menších rozměrů.
2. Rozlišení obrazovky
Čím větší bude rozlišení obrazovky, tím bude ostřejší obraz. Udává se v pixelech a základní velikost je alespoň 1920 x 1080 pixelů.
3. Frekvence zpracování obrazu
Čím rychlejší bude frekvence, tím bude celkový obraz plynulejší a ostřejší. Frekvence se pohybuje mezi 50 a 100 Hz.
4. SMART funkce
Pro ty, kterým nestačí pouze obyčejné sledování televize, jsou určeny tzv. SMART TV. Ty se připojují pomocí internetu k nejrůznějším aplikacím, takže je možné přes televizi sledovat Facebook, Skype, YouTube, různé webové stránky nebo třeba online pořady.
5. Vstupy a výstupy
Kromě klasického SCART přístupu, přes který se spojují zejména DVD přehrávače, se televize spojuje s nejrůznějšími přístroji jako externí disky, kamery, přehrávače či herní konzole přes porty jako HDMI a USB. Právě především díky hojnosti zařízení, která mohou být k televizi připojena, se vyplatí mít těchto vstupů co nejvíce.
6. Příjem signálu
Příjem signálu je rozhodující při samotném sledování televizních pořadů. Existuje několik druhů tunerů, které umožňují tuto základní funkci televize, tedy její sledování. Z nich nejrozšířenější je DVB-T2, tedy vysílání přes anténu. Další jsou DVB-T, tento ale končí a je nahrazován předchozím typem. DVB-S2 umožňuje satelitní příjem a DVB-C zase kabelový.
7. Technologie obrazu
Technologie obrazu je buď LCD LED nebo OLED. Oproti dřívějším technologiím je LCD LED energeticky úspornější a poskytuje širší paletu barev. OLED potom umožňuje ještě větší kontrast těchto barev a velmi tenký zobrazovací panel.
8. Spotřeba
Spotřeba se pohybuje od 20 do 415 kWh za rok a může proto při výběru hrát důležitou roli.