Člověk buď chce budovat kariéru, nebo chce pracovat s lidmi. Tak to mnozí lidé vnímají. Člověk je buď orientovaný na zisk, nebo na člověka. Jako by se jednalo o dva naprosto rozdílné a nepropojitelné světy. Tuto kontroverzi známe například ze zdravotnictví, kdy někteří lidé namítají, že zdravotnictví ze své etické podstaty nemůže být ziskové.
Ovšem, pokud jste orientovaní na člověka, copak nepotřebujete platit nájemné, jídlo, volnočasové aktivity dětem? Nezasloužíte si adekvátní dovolenou? Peníze a zisk nejsou nic hanebného, a pokud chcete pomáhat druhým, musíte být zároveň velmi schopný manažer.
V naší zemi jsme museli akceptovat, že zdravotní zařízení jsou obvykle soukromá. A nemůžeme říci, že by to nefungovalo. Podobné je to také v sociálních službách. Kromě státních a církevních organizací vzniká celá řada soukromých zařízení, které velmi smysluplným způsobem doplňují již fungující systém sociálních služeb.
Podnikat lze i v sociálních službách
Pokud vnímáte, že na trhu sociálních služeb je nějaká výrazná mezera, například vnímáte, že určitá služba, po které je v určité lokalitě poptávka a přesto chybí, možná byste mohli, založit svou vlastní činnost. Záleží samozřejmě, o jaký typ činnosti by se jednalo. Můžete založit obecně prospěšnou společnost, kde si budete obstarávat peníze prostřednictvím grandů, příspěvků a fundraisingu, nebo můžete založit komerční subjekt, který bude fungovat na bázi standardního podnikání.
Jedná se například o různé soukromé domovy pro seniory nebo domovy pro osoby se zdravotním postižením nebo zařízení pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou a podobně. Samozřejmě musíte zajistit odborný personál jako ve státní nebo církevní organizaci. To znamená především pracovníky v přímé péči tedy ošetřovatelky. Dále jsou to aktivizační pracovníci, kteří zajišťují aktivizační činnosti. Nezapomínejte ani na sociální pracovnice a zdravotní personál.